“Büyüklere Feminist Masallar” Güldünya Yayınları’ndan çıktı / BantMag

“Büyüklere Feminist Masallar” Güldünya Yayınları’ndan çıktı / BantMag

BantMag – 11.08.2020

Prenses ve Bezelye Tanesi, Küçük Prens, Çirkin Ördek Yavrusu, Uyuyan Güzel gibi pek çok klasik masalı yeniden yorumlayan Hint yazar Suniti Namjoshi’nin, Büyüklere Feminist Masallar adlıkitabı bu hafta raflarda yerini alacak. Güldünya Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan kitapta, “Rozetli Lezbiyen ve Halaları”, “Balıkçının Karısı ya da Aptal Feminist”, “Bunu Yapan Dişi Kurbağa Çıldırmış Olmalı” ve “Erkek Yiyen Memeli” gibi birbirinden ilginç 205 masal bulunuyor.

Absürt ya da kabul edilemez gördüğü konuları, kendine has bir stille kaleme alan şair, masalcı ve akademisyen Namjoshi, 1941’de Mumbay’da dünyaya geldi. Birçok romanı ve çocuk kitabı bulunan yazar, doğu ve batı kültürlerini birleştiren tarzı ve renkli hayal gücüyle adından söz ettiriyor. 1970 yılında, farklı feminist akımlarla tanışan yazar, o tarihten bu yana fabllar, şiirler, düz yazılar, otobiyografiler, çocuklar için öyküler yazıyor. Hem feminist hem de LGBTİ+ hareketini benimseyen Namjoshi, eserlerinde ataerkil düzen tarafından üretilen her türlü baskıyı, güç odaklarından gelen kısıtlamaları ve eşitsizliği eleştiriyor.

Bilindik hikâyelere bambaşka bir noktadan yaklaşan ve beklenmedik şekilde yazılmış sonlarıyla dikkat çeken Büyüklere Feminist Masallar, yayınlanmasının hemen ardından feminist klasikler arasına girmeyi başardı. Dünyanın dört bir yanından kadın edebiyatçıların eserleri ve kadın sanatçılar tarafından ya da onlar üzerine hazırlanmış kitaplar yayınlayan Güldünya Yayınları tarafından yayımlanan bu kitaba kütüphanenizde yer ayırmanız önerilir.

(Yazı: İlke Erkmen)

https://bantmag.com/buyuklere-feminist-masallar-guldunya-yayinlarindan-cikti/