Küçük Feministin Kitabı

Küçük Feministin Kitabı

guldunya_KucukFeminist_kapak_gorselGüldünya Yayınları’nın yeni kitabı küçük kızlar için…

 Her kız çocuğu, okulda, sokakta, parkta, hayatının bir aşamasında erkeklerin egemen olduğu bir dünyada yaşadığını ve kendisine oğlanlardan başka bir biçimde muamele edildiğini fark eder.  Güldünya Yayınları’nın yeni kitabı Küçük Feministin Kitabı, bu âna ulaşmış kız çocukları için.

Feminist çocuk ve gençlik edebiyatının kült eserlerinden biri olan kitap İsveçli yazar ve sanatçı Sassa Buregren’in kaleminden çıkan  uzun yıllar dünyanın farklı yerlerindeki küçük kızlara ulaştı.

İsveç’te yaşayan Ebba bir gazete haberini okurken adeta bir aydınlanma yaşar ve kadınlarla erkekler üzerine düşünmeye başlar. Sonra, gözlemlediği haksızlığa karşı neler yapabileceğini anneannesiyle ve arkadaşlarıyla konuşmaya başlar.

Bu işler hep böyle miydi, bunun bir çaresi yok mudur, bu konuda hangi yazarlar, ne zaman, neler yazdılar? Sınıfta sözünü kesen oğlanlarla, kızlara kendilerini kötü hissettiren reklamlarla vb. nasıl baş edebiliriz?

Dünyanın en iyi feminist çocuk kitapları arasında sayılan Küçük Feministin Kitabı, Türkiye’ye uyarlanmış önerileriyle Güldünya Yayınları’nda.

guldunya_KucukFeminist_kapak_gorsel