GÜNÜN KİTABI: Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise / Ekmek ve Gül

GÜNÜN KİTABI: Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise / Ekmek ve Gül

26.10.2018 – Ekmek ve Gül

Sınıf arkadaşları, süslenmeyi seven Morris’le alay ediyor ama o bununla baş etmenin yolunu bulacak. Gökkuşağı Listesinde bulunan ‘Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise’ Güldünya Yayınlarından çıktı.

Christine Baldacchino’nun, “farklı olanın cesaretini ve yaratıcılığını” anlattığı, Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise başlıklı çocuk kitabı Güldünya Yayınlarından çıktı. Isabelle Malenfant’ın çizimlerinin eşlik ettiği öykü, sınıf arkadaşlarının, süslenmeyi sevdiği için alay ettikleri Morris’i konu alıyor.

Amerikan Kütüphaneler Birliğinin Gökkuşağı Listesinde bulunan bu kitap ABD’nin prestijli kitap dergisi Kirkus tarafından yılın en iyi kitapları arasında gösterildi. Kitap, 1971’den bu yana ABD’de İngilizce yayınlanan ve LGBTİ deneyimlerini konu alan kitaplara verilen Stonewall Kitap Ödülleri’nden Stonewall Çocuk ve Genç Yetişkin Edebiyatı Onur Ödülüne de layık görüldü. Morris Micklewhite ve Turuncu Elbise, küçük bir çocukken aldığı eğitim sayesinde tasarıma ilgi duymaya başlayan, grafik sanatçısı ve web tasarımcısı Christine Baldacchino’nun ilk kitabı. Kedileri ve turuncu rengini seven yazar Toronto’da yaşıyor.

KAYNAK: Mesele dergi

https://ekmekvegul.net/sectiklerimiz/gunun-kitabi-morris-micklewhite-ve-turuncu-elbise