Ayşe Düzkan’dan yeni kitap - Yeni Yaşam

Ayşe Düzkan’dan yeni kitap – Yeni Yaşam

22 Kasım 2018 – Yeni Yaşam

Feminist yazar Ayşe Düzkan, yetmişin üzerinde yazısını bir kitapta topladı. Güldünya Yayınları’ndan çıkan ’05 17′ isimli kitabı, Kasım ayı sonunda raflarda olacak. Kitapta yazarın daha önce yayınlanmamış yazıları da var.

Gazeteci, yazar Ayşe Düzkan’ın yeni kitabı “05 17”te yetmişin üzerinde yazısını topladı. Güldünya Yayınları etiketiyle çıkacak kitap, Kasım ayı sonunda raflarda olacak. İki konuşma metniyle başlayan kitapta, yazarın daha önce yayınlanmamış yazıları da bulunuyor.

Neden ’05 17′?

 Düzkan’ın kitabına “05 17” adını vermesinin nedeni şöyle:

İstanbul Yoğurtçu Parkı’nda, 17 Mayıs 1987’de gerçekleştirilen “Dayağa Hayır” mitingi Türkiye’de feministlerin ilk sokak eylemiydi. Bu önemli mitingin konuşmacılarından birisi olan Ayşe Düzkan, o yıllarda feminizmi tercih etmiş çoğu kadın gibi 1980 öncesinde de siyasetle ilgiliydi. Düzkan’ı yazmaya teşvik eden süreç 17.05 tarihli mitingi oluşturan ve daha sonra Türkiye’de feminizmin bir hareket halini aldığı kurucu yıllar oldu.

Yazarın önceki kitapları

Çalar Saat, Erkekliğin Kitabında Yazmaz Bu, Behiç Aşçı Kitabı.

Çevirileri

Ben Bir Feministim (Minu ve Sedef’le birlikte), Canki, Erkek Doğrama Cemiyeti Manifestosu, Jane Eyre, Leyla Halid: Filistin Kurtuluşunun Simgesi, İnşa Halindeki Erkek (Gül Özlen’le birlikte), Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir.