Büyüklere feminist masallar / Gazete Karınca

Büyüklere feminist masallar / Gazete Karınca

Gazete Karınca- 11.08.2019

Pek çok klasik masalı yeniden yorumlayan Suniti Namjoshi, “Büyüklere Feminist Masallar” adlı kitabında bilindik hikayelere bambaşka bir gözle bakıyor ve hiç ummadık bir sonla tamamlıyor. Güldünya Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan kitapta, birbirinden ilginç 205 masal bulunuyor.

Prenses ve Bezelye Tanesi, Küçük Prens, Çirkin Ördek Yavrusu, Uyuyan Güzel gibi pek çok klasik masalı yeniden yorumlayan Hintli yazar Suniti Namjoshi’nin “Büyüklere Feminist Masallar” adlı kitabı bu hafta raflarda yerini alacak.

Güldünya Yayınları etiketiyle çıkan kitap, Ebru Ak tarafından Türkçeleştirildi.

Mine Özalp’in kapak ve kitap tasarımını yaptığı “Büyüklere Feminist Masallar”da birbirinden ilginç 205 masal bulunuyor.

Kitapta bulunan masallardan bazıları şöyle: Dişi Antropoit, Dikenli Gül, Rozetli Lezbiyen ve Halaları, Kısa Boylu İnsanın İtirafları, Fahişe ve Türevleri, Kadın Dev, Harika Cadı, Bunu Yapan Dişi Kurbağa Çıldırmış Olmalı, Balıkçının Karısı ya da Aptal Feminist, Erkeğin Odası, Erkek Yiyen Memeli, Lakayt Aşık, Kumsalda Yaşayan Kadın

Masalların içindeki mizah ve beklenmedik şekilde yazılmış sonlarıyla dikkat çeken kitap, yayınlanmasının hemen ardından feminist klasikler arasına girdi.

Suniti Namjoshi hakkında

Absürt yada kabul edilemez gördüğü konuları, kendine has bir biçemle kaleme alan ve bunu yaparken dilin gücünü sonuna kadar kullanan Suniti Namjoshi, 1941 yılında Mumbay’da dünyaya geldi.

Şair, masalcı ve akademisyen Namjoshi’nin, birçok romanı ve çocuk kitabı bulunuyor.

1972-1987 yılları arasında Toronto Üniversitesi İngilizce bölümünde çalışan yazar, halen İngiltere’de yaşıyor.

Eserleri İspanyolca, İtalyanca, Çince, Hintçe, Korece ve Flemenkçe gibi dillere çevrilen Namjoshi, doğu ve batı kültürlerini birleştiren tarzı ve renkli hayal gücüyle adından söz ettiriyor.

Hem feminist hem de LGBTİ+ harekette yer alan Namjoshi, eserlerinde her türlü baskıyı, güç odaklarından gelen kısıtlamaları ve eşitsizliği eleştiriyor.

https://gazetekarinca.com/2019/07/buyuklere-feminist-masallar/