Güldünya Yayınları

vinyetlogoust2

 

 

 

 

Güldünya Yayınları adını, 2004 yılında, iki ağabeyi tarafından sokak ortasında vurulduktan sonra kaldırıldığı hastanede yine ağabeyleri tarafından öldürülen Güldünya Tören’den alıyor.

Güldünya Yayınları, feminist teori ve politika kitaplarının yanı sıra dünyanın dört bir yanından kadın hareketi ve farklı feminist örgütlenme deneyimleri, kadın biyografileri ve tanıklık derlemeleri, kadın edebiyatçıların eserlerini ve kadın sanatçılar tarafından ya da onlar üzerine hazırlanmış kitapları yayınlayacak.

Güldünya Tören

1982 Bitlis doğumlu Güldünya Tören 1 Mart 2004 tarihinde 22 yaşındayken evlilik dışı çocuk doğurduğu gerekçesiyle erkek kardeşleri tarafından Bakırköy Devlet Hastanesi’nde öldürüldü. Akrabası tarafından tecavüze uğramış ve hamile kalmıştı. Aile meclisi karar alarak Güldünya’nın öldürülmesine karar vermişti. Namus gerekçesiyle işlenen tüm cinayetlerde olduğu gibi cinayet ailenin küçük erkek çocuklarına işletilmiş böylece hem haksız tahrik indiriminden hem de yaşı küçük erkeklerin işlemesinden dolayı az ceza alacağı hedeflenmişti.a14

Güldünya, aile meclisinin kararının ardından İstanbul’a kaçarak akrabalarının yanına sığındı. ama kardeşleri tarafından bulunup sokak ortasında vuruldu. Hastaneye kaldırıldı. Hastane yetkililerinin, polisin gözü önünde 12 saat sonra yine kardeşleri tarafından hastanede öldürüldü. Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah olayda polisin herhangi bir ihmali olmadığını söylerken annesi cenazede, “Ne aşirete ne oğullarıma karşı çıkabilirdim,” dedi. Kadınlar cenazeyi sessiz ve uzaktan izledi.

güldünya_Güldünya’nın çocuğunun adı: Umut. Her şeye rağmen umutlu olmak istedi belki de, kimbilir…

Güldünya, kucağında bebeğiyle ve bir de gelinlikle çektirdiği fotoğrafını ve ismini bıraktı bizlere, kadınları öldüren, ezen, sömüren erkeklere öfkemizle birlikte…

Bir Yorum Bırak