İnşa Halindeki Erkek

İnşa Halindeki Erkek

Güldünya Yayınları’nın yeni kitabı bir trans erkeğin anlatısı. Hollandalı yazar ve felsefeci Maxim Februari, 2012 yılının sonbaharında, kadın olarak başladığı hayatını erkek olarak sürdürmeye karar verdiğini açıkladı ve bu yönde adımlar attı. Februari İnşa Halindeki Erkek‘te bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor, sık sık sorulan ve hiç sorulmayan soruları cevaplıyor, cinsiyet geçişiyle ilgili dil ve görgü kurallarını tartışıyor. İnşa Halindeki Erkek, transeksüellikle, özellikle de trans erkeklerle ilgili sınırlı sayıda yayının bulunduğu Türkçede çok önemli bir kitap olmaya aday.

thumbnail_guldunya_IHE_kapak_mr

Februari kitabıyla ilgili şunları söylüyor:

“Çok küçük yaşlardan beri erkek olduğumu biliyordum. Savaş yıllarını zorluklar içinde geçirmiş bir aileden geldiğim için dikkatleri üstüme çekmek istemedim.  Yirmili yaşlarımda lezbiyen olduğumu itiraf ettim, bu doğru istikamete atılmış bir adımdı. Ancak yıllar geçtikçe içimi kemiren duygular dinmedi. Kendimi giderek daha içinden çıkılmaz, karmaşık durumlarda buldum. Bu işe girişmeseydim muhtemelen şu anda yaşıyor olmayacaktım.”

 

YAZAR HAKKINDA

Maxim Februari, hukuk, felsefe ve tarih eğitimi aldı, kitaplarının yanı sıra iki gazetede köşe yazıları kaleme aldı. İlk romanı De zonen van het Uitzicht ile Multatuli ödülünü kazandı, De literaire kring, Een pruik van paardenhaar, & Over het lezen van een boekAmartya Sen en de Onmogelijkheid van de Paretiaanse liberalOns soort mensenGod en Collage,  Park welgelegen, Stilte als stormQuodlibet ve De maakbare man Notities over transseksualiteit adlı kitapları vardır. Februari 2008’de Hollanda’nın önemli edebiyat ödüllerinden Frans Kellendonk Ödülü’nü kazandı.