Costa Brava: Halk Olimpiyatlarına Geldik

Costa Brava: Halk Olimpiyatlarına Geldik

İspanya Devrimi’nin ortasında uyumsuz bir aşkın öyküsü

Muriel Rukeyser, 1936 yılında, 23 yaşındayken İspanya Devrimi’nin ilk günlerine şahit olmak ve Nazi Almanyası’nın Berlin’de düzenlediği Olimpiyatlar’a alternatif olarak düzenlenen Halk Olimpiyatları’na katılmak için Barselona’ya gitti ve yaşadıklarını bir otobiyografik roman olarak kaleme aldı. O sırada yayıncıların reddettiği bu roman, yıllar sonra Rukeyser’in arşivinde keşfedildi ve ilk kez 2013 yılında yayımlandı.

Costa Brava’da, 1936’da Barselona’da gerçekleştirilmesi planlanan Halk Olimpiyatları’na giden Helen’in gözünden devrimi, direnişi, anarşistleri, komünistleri, Birleşik Cephe’yi , enternasyonalizmi ve bütün bu karmaşanın içinde filizlenen güçlü bir aşkı görüyoruz. İspanya’da hiç beklemediği şeylerle karşılaşan Helen aynı zamanda ummayacağı bir insana âşık olur ve yazar epeyce otobiyografik olan romanında bu aşkı da açık ve dürüst bir biçimde aktarır. Costa Brava çok sayıda olimpiyat sporcusunun iç savaşın bombalarının düşmeye başladığı günlerin Barselonası’nda devrimle buluşmalarını ve Helen’in deyimiyle kendilerini bulmalarını anlatıyor…

guldunya_CostaBrava_kapak_son

 

“Costa Brava, öncelikle bir deliler treni komedisi; ardından Hemingway’i kıskandıracak anilikte gelişen kültürler arası bir aşk hikâyesi. Tutkulu ve hırslı genç Rukeyser, İspanya’da şahit olduğu her şeyi kaydetmek istemiş.”

The New York Times

 

“Muriel Rukeyser İspanya’dan inandığını söylemeye başladığı yer olarak söz ediyordu. O sırada, Hemingway ve Orwell’in erkek-merkezli kan ve cesaret romanları tüketiliyor, bir kadının, arka planında savaşın olduğu, cinsellik konusunda açık, cinsiyet konusunda dürüst ve politik olarak radikal anlatısı kaçınılmaz biçimde göz ardı ediliyordu. İspanya Rukeyser’i ve kahramanı Helen’ı değiştirmişti. Bu roman okuru değiştirecek. Olağanüstü bir armağan!”

Margaret Randall, Sandino’nun Kızları ve Küba’da Kadınlar’ın yazarı

 

 

Muriel Rukeyser hakkında…

Muriel Rukeyser 1913’te dünyaya gelmiş olan ABD’li bir şair, yazar ve eylemci. Adrienne Rich’in, “Rukeyser, o büyük bütünleyicilerden biriydi; modernitenin parçalı dünyasının bir daha bir araya gelemeycek şekilde kırılmış değil toplumsal ve duygusal onarıma ihtiyacı olduğuna inanırdı,” sözleriyle tarif ettiği yazar 21 yaşındayken emekçi hareketlerine katıldı ve Daily Worker’da yazmaya başladı. Bu yayın için Barselona’daki Halk Olimpiyatları’nı izleyip yazmak üzere İspanya’ya gitti. Yıl 1936’ydı, İspanya’da faşizmin saldırısı altında devrim filizleniyordu.

Birçok şiir kitabı da olan Rukeyser 1980 yılında hayatını kaybetti. Costa Brava, yazarın ölümünden sonra gün yüzüne çıktı.