Angela Davis'ten yeni kitap: Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir - NTV

Angela Davis’ten yeni kitap: Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir – NTV

18.01.2017 – NTV

İnsan hakları aktivisti yazar Angela Davis’in yeni kitabı ‘Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir: Ferguson, Filistin ve Bir Hareketin Oluşumu’ adlı kitap Ayşe Düzkan çevirisiyle Güldünya Yayınları’ndan çıktı.

Angela Davis'ten yeni kitap: Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir

Çağımızın en tutkulu insan hakları savunucularından ve ırkçılık karşıtı aktivitistlerinden bir olan Angela Davis’in yeni kitabı ‘Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir: Ferguson, Filistin ve Bir Hareketin Oluşumu’ okurla buluşuyor.

Davis, 21. yüzyılda da mezalimini sürdüren kapitalizm ve faşizmi sadece siyah hareket üzerinden yorumlamak yerine acı çeken tüm dünya halklarına kucak açıyor. Kitabın önsözünü kaleme alan ünlü filozof ve yazar Cornel West’in de söylediği gibi, ayrım yapmaksızın “yeryüzünün tüm lanetlilerine” odaklanmayı sürdürüyor.

Angela Davis, denemeleri, çeşitli konferansları ve kendisiyle yapılan röportajlardan oluşan son kitabı ‘Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir’de tarih boyunca ve dünyanın farklı yerlerinde baskıya karşı verilmiş ve verilen mücadeleleri aydınlatıyor.

Siyah feminizmin, kesişimselliğin ve hapishanenin ilgası hareketinin bugünün mücadeleleri içindeki önemine vurgu yapan Davis, geçmişteki kurtuluş hareketlerinin mirasına sahip çıkıyor ve Ferguson’dan Filistin’e kadar, devlet şiddetine karşı mücadeleler ve aralarındaki bağlantıları tahlil ediyor.