Özgürlük kesintisiz bir mücadeledir!

Özgürlük kesintisiz bir mücadeledir!

Çağımızın en tutkulu insan hakapak (1)kları savunucularından ve ırkçılık karşıtı aktivistlerinden bir olan Angela Davis’in yeni kitabı ‘Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir: Ferguson, Filistin ve Bir Hareketin Oluşumu’ okurla buluşuyor. Davis, 21. yüzyılda da mezalimini sürdüren kapitalizm ve faşizmi sadece siyah hareket üzerinden yorumlamak yerine acı çeken tüm dünya halklarına kucak açıyor. Kitabın önsözünü kaleme alan ünlü filozof ve yazar Cornel West’in de söylediği gibi, ayrım yapmaksızın “yeryüzünün tüm lanetlilerine” odaklanmayı sürdürüyor!

Angela Davis, denemeleri, çeşitli konferansları ve kendisiyle yapılan röportajlardan oluşan son kitabı Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir’de tarih boyunca ve dünyanın farklı yerlerinde baskıya karşı verilmiş ve verilen mücadeleleri aydınlatıyor.

Siyah feminizmin, kesişimselliğin ve hapishanenin ilgası hareketinin bugünün mücadeleleri içindeki önemine vurgu yapan Davis geçmişteki kurtuluş hareketlerinin mirasına sahip çıkıyor ve Ferguson’dan Filistin’e kadar, devlet şiddetine karşı mücadeleler ve aralarındaki bağlantıları tahlil ediyor.

Angela Davis, sınırsız adaletsizliğin hüküm sürdüğü dünyamızda okurunu insanlığın kurtuluşu mücadelesini yürütecek bir hareketi hayal ve inşa etmeye davet ediyor. Ve bir kere daha hatırlatıyor: Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir!

“Dünyanın her yerinde insanlar, “Ben Hrant Dink’im” diye bağırıyor!”

2015 yılında Türkiye’yi ziyaret eden Davis, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki bir konferansta yer almış ve tarihi bir konuşmaya imza atmıştı. Kitapta tam metniyle yer alan konuşma, ırkçılık ve faşizm eliyle öldürülen Hrant Dink’i selamlayarak başlıyordu:

angela“Hrant Dink, sömürgecilik, soykırım ve ırkçılık karşıtı mücadelenin güçlü bir simgesi olmaya devam ediyor. Onun adalet, barış ve eşitlik hayalini silmenin mümkün olduğunu sananlar, artık onu öldürerek sayısız Hrant Dink yarattıklarını görmüşlerdir çünkü bugün dünyanın her yerinde insanlar, “Ben Hrant Dink’im” diye bağırıyor. Onun adalet ve eşitlik mücadelesinin sürdüğünü biliyoruz. Ermeni soykırımının çağdaş etkilerinin incelenebileceği popüler entelektüel bir ortam yaratmak için sürdürülen çabalar, bence ırkçılık, soykırım ve yerleşimci sömürgecilik karşıtı küresel direnişin merkezindedir. Hrant Dink’in ruhu yaşıyor ve git gide daha güçleniyor.”

ANGELA DAVIS

ANGELA DAVIS, 26 Ocak 1944’te doğdu. Eylemci, araştırmacı, akademisyen, yazar. ABD Komünist Partisi üyesi oldu, Kara Panter Partisi ile çalıştı, ABD’de “En Çok Aranan On Kişi” listesine girdi, sivil haklar hareketinde yer aldı, hapishane karşıtı hareketin kurucularındandır. John Lennon, 1972 yılında yayınlanan Some Time in New York City adlı albümündeki ‘Angela’ adlı şarkıyı kendisine ithaf etmiştir. Feminizm, Afrika-Amerikan araştırmaları, eleştirel teori, Marksizm, popüler müzik ve hapsetmenin felsefesi ve siyaseti üzerine çalışıyor.

Ödülleri:

1972 – Magdeburg şehri onur üyeliği

1979 – Lenin Barış Ödülü

2004 – İnsan Hakları Ödülü

2006 – Thomas Merton Merkezi Ödülü

2011 – Siyah Kızlar Rock İkonu Ödülü

2016 – Sackler Merkezi İlkler Ödülü

 

Angela Davis’e adanmış şarkılar:

Angela, Virgilio Savonna

Free Angela, Todd Cochran

Angela, John Lennon, Yoko Onno

Sweet Black Angel, Rolling Stones

Angela’s Dilemma, Phil Ranelin

Angela Davis, Rah Digga

 

Özgürlük Kesintisiz Bir Mücadeledir / Ferguson, Filistin ve Bir Hareketin Oluşumu

Yazar: Angela Davis

Çeviri: Ayşe Düzkan

Sayfa Sayısı: 143

Fiyat: 17 TL

Yayın Tarihi: 15 Ocak 2017